Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Pandemi Sürecinde Hızlanan Dijital Satın Alma Dönüşümü

writer_avatar Taahhut.com, 11 Eylül 2020
pandemi surecinde e-satinalma

Satın alma ve tedarik alanında dijital dönüşüm, Covid-19 pandemisi sürecinde hız kazandı. Pandemi nedeniyle hareket imkânı kısıtlanırken işletmeler ofislerini kapatarak uzaktan çalışma sistemine geçti. Küresel tedarik zincirinde meydana gelen arz kesintileriyle başa çıkmak için operasyonal organizasyonlar da değişimi tetikledi.

Hâlihazırda farklı büyüklükteki şirketlerde, operasyonel süreçlerin dijitalleştirilmesi adına uzunca bir süredir planlar yapılıyordu ancak pandemiyle birlikte satın alma ve satış süreçlerinin dijital platformlara entegre edilmesi için deneme çalışmaları bir kenara bırakıldı ve doğrudan uygulamaya geçildi.

Daha önce işletmelerin bu tarzda teknolojik yenilikleri benimsemelerini engelleyen, mevcut çalışma biçimini değiştirmeye yönelik bir isteksizlik görülüyordu. Covid -19 sonrası ise, “yeni normale” adaptasyonunun zorunlu hâle gelmesi ile ekipler, eskisinden daha esnek ve çoklu görevleri daha fazla yürütebilir duruma geldi. “İşler her zaman nasıl yapılmışsa öyle devam eder” anlayışı yerini gittikçe“Deneyelim ve işe yarayıp yaramadığını görelim” yaklaşımına bırakıyor.

Elektronik Satın Alma ve Satış Hangi İhtiyaçlara Cevap Veriyor?

Covid-19 sürecinde, bazı şirketler büyük veri (big data) toplamak için bilgi teknolojisi (IT) departmanlarını güçlendirmek isterken, bazıları finansal departmanlarında revizyona gitmeyi tercih ediyor. Yine de genele bakıldığında, bu süreç, en fazla satın alma ve satış departmanlarına odaklanmayı beraberinde getirdi.

CEO'lar, firma sahipleri ve diğer üst düzey yöneticiler tedarik süreci ve maliyetler hakkında bilgi almak için doğrudan satın alma yetkililerine başvuruyor. Yöneticiler, bir tedarik zincirinin durumunu, tedarik sürecinden kaynaklanan riskleri ve harcamaları daha görünür ve şeffaf bir şekilde değerlendirmek ihtiyacında. Bu durum her ölçekteki şirket için geçerli.

Öte yandan tedarikçi firmalar, yeni iş fırsatları yakalamak ve iş hacimlerini genişletmek için dijital çözümleri etkin olarak kullanabiliyor.

Güncel araştırmalara göre, şirketlerin %88’i ihale, satın alma ve satış süreçlerinin dijital platformlar üzerinden yürütüldüğü takdirde, gelişime daha açık olacağını belirtirken e-satınalma ve e-satış sistemlerini kullanmak bazı kritik sorunların üstesinden gelmeye de yardımcı oluyor. Bunlar:

 • Sınırlı tedarikçi havuzuna bağlılık,
 • Alternatif tedarikçileri tanımamak,
 • Tedarik zincirinde ortaya çıkan riskleri ön görememek,
 • Evrak ve e-posta trafiğinin yoğunluğu,
 • Maliyet-performans hesaplamalarının yeteri kadar ölçülebilir olmaması

Zorluklar Neler?

Dijital dönüşüm, doğru tedarikçiyi bulmaktan pazarlık yöntemlerine kadar her satın alma sürecinin ele alınış biçimini hızla değiştiriyor. Bu esnada bazı zorluklarla yüzleşmek kaçınılmaz olabilir. Bu zorlukların üstesinden gelmek için dijital satın alma dönüşüm gereksinimlerini benimseyen bir ekip;

 • Açıkça tanımlanmış hedefler içeren ve sadece harcamaları azaltmak yerine yapılan satın almalar sonucu kalite, sürdürülebilirlik gibi şirkete değer kazandıran bir modele sahip, kapsamlı bir dijital strateji
 • Yalnızca satın alma ekibini değil, tüm iş veya organizasyonu kapsayan destekleyici bir kültür
 • Temel ve gelişmiş dijital satın alma teknolojilerini anlama ve bunlara erişim sağlamayı başarmalıdır.

Bu son madde ise eski model tedarik çözümlerine odaklanmış şirketler için belki de en zor olanıdır. Ancak Hackett Group'un 2018 çalışmalarında keşfettiği gibi, e-satın alma yoluyla elde edilecek faydalar - statükoyu koruma riskinin aksine - göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür.

Koronavirüs Sonrası Elektronik Satın Alma ve Ticaretin Yakın Geleceği

COVID-19 salgını en başarılı satın alma liderlerini bile fazla bir yükün altına soktu. Şirketlerinin finansal durumunu ve ciddi ölçüde kesintiye uğramış bir tedarik tabanını korumak anlamında öncelikli bir rol oynamaları bekleniyor.

Arz tarafında yaşanan çalkantı ilerler ve kriz sonrası dünya için planlarını yeniden şekillendirirken, sürekli inovasyon anlayışını benimseyen, daha fazla esneklik gösteren ve artan sorumlulukları ölçüsünde yeteneklerini de geliştiren satın alma profesyonelleri krizden güçlü çıkacaktır.

Bu doğrultuda dijital satın alma, verimliliği artırmakla kalmayacak, tüm satın alma yöneticilerinin ve profesyonellerinin rolünü sadece maliyetleri düşürmekten, şirket için kalıcı değer yaratmaya odaklanan daha gelişmiş bir zemine kaydıracak.

Tedarik sürecinin dijital olarak dönüştürülmesi, firmaların tedarik zincirinde olup bitenlere daha yakın, gerçek zamanlı ve 360 derecelik bir bakış açısı oluşturmalarına olanak tanıyarak, pandeminin etkilerini nasıl azaltacakları konusunda bilinçli kararlar almalarına fırsat verecek.

Bazı şirketler, tedarik sürecini dijital olarak dönüştürme planlarını hızlandırmaya ve bu krizin ve belki bir sonrakinin etkisini azaltmaya başladı bile.

 

 

 

 • ESATİNALMA
 • DİJİTALSATİNALMA
 • DİJİTALLESME
 • B2B
 • ELEKTRONİKSATİNALMA
 • PANDEMİ
 • SATİNALMA
 • COVİD19
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

dijital satin almanin avantajlari

Dijital Satın Almanın Yöntemleri ve Avantajları

DEVAMINI OKU
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

Elektronik Satın Alma Yaparken Hacim Önemli mi?

DEVAMINI OKU