Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Elektronik Satın Alma Yaparken Hacim Önemli mi?

writer_avatar Taahhut.com, 11 Eylül 2020
satin alma hacmi

Türkiye’de ve dünyada elektronik satın almaya doğru hızlı bir geçiş süreci yaşanmakta.

Kurumsal bir firmada satın alma yöneticisi ya da satın almalarla direkt olarak ilgilenen firma sahipleri için E-satınalmanın sağlayacağı zaman ve maliyet tasarrufunun yanı sıra, ortak bir tedarikçi havuzuna erişim, satın alma süreçlerinin daha hızlı, şeffaf ve raporlanabilir olarak sürdürülmesi gibi gözardı edilemeyecek avantajlar söz konusu.

Bu noktada, bazı teknik nedenlerin yanı sıra “Satın alma hacmim düşük, e-satınalma platformları ile çalışmak gerçekten gerekli mi?” gibi sorular da satın alma profesyonellerini ya da firma sahiplerini ikileme düşürebiliyor.

Peki, düşük hacimli satın almalarda, yukarıda belirtilen avantajlar elde edilebilir mi? Hacim düştükçe fiyat yükselir mi?

Geleneksel Satın Alma ve Elektronik Satın Alma Arasındaki Farklar

Satın almada hacim konusu tartışılırken, en belirleyici olan hususlardan biri geleneksel satın alma yöntemlerinin mi yoksa elektronik satın almanın mı tercih edildiğidir.

Eğer geleneksel satın alma yapmaya devam ediliyorsa, satın alma hacmi alınan teklifleri doğrudan etkiler. Hacim arttıkça fiyatın düştüğü alışılmış model sürme eğilimindedir. Satın almaya yönelik geleneksel yaklaşım, bu sürece daha kısa vadeli yaklaşarak, stratejiye odaklanmayı geri plana iter. Dolayısıyla ciddi tasarruflar ve kâr sağlamak güçleşir.

Dijital platformlar söz konusu olduğunda ise şirketler, stratejik tedarikçi kaynakları, daha iyi yönetim ve harcama görünürlüğü ile finansal hedeflerine daha kolay ulaşabilir.

Bir e-satınalma platformu kullanarak, satın alma süreçleri yönetildiği takdirde platformun sunduğu altyapı esnekliği sayesinde her hacimde satın almayı maliyetlerden tasarruf ederek gerçekleştirmek mümkün.

Kullanılan dijital pazar yeri alıcıya ortak bir tedarikçi havuzu sağlayacaktır. Özellikle, Taahhut.com ile çalışıyorsanız, fiyat ve fiyat dışı unsurları (FDU) birlikte değerlendirmek, gerektiğinde raporlamak, kıyaslamak ve en efektif tercihi yapmak için önemli bir araç bulunmakta. Bu noktada satın alma hacminden bağımsız olarak, aranılan tedarikçi firmalara ve uygun fiyat tekliflerine ulaşılabilir.

Elektronik ihale altyapısı, uzun ve yorucu pazarlık süreçlerini ortadan kaldırır ve rekabetçi fiyatlara erişimi kolaylaştırır.

Her Satın Almada Zaman ve Maliyet Tasarrufu

Firmaların e-satınalma çözümlerini hayata geçirmesinin ana motivasyon kaynağı çoğunlukla tasarruftur.

“Understanding E-procurement: Qualitative Case Studies” adlı makaleye göre, elektronik satın alma yöntemleri, geleneksel satın almaya göre %65 maliyet tasarrufu sağlamakta.

Çalışan maliyetlerinin düşmesi, satın alma hacimlerinin yükselmesi ve elektronik satın alma platformu üzerinden oluşturulan güven ilişkisi sayesinde tedarikçilerin fiyatlarında daha fazla indirime gitmesi gibi nedenler bu durumda etkili olmaktadır. Yine aynı araştırmaya göre, firmaların %42’si e-satınalmanın getirdiği tasarrufu, daha az evrak işi olmasına bağlıyor. Bu da, daha az hataya yer bırakan, daha efektif satın alma süreci anlamına gelmekte.

E-satınalma, sadece uygun fiyatlara ulaşmayı kolaylaştırmakla kalmıyor çok çeşitli maliyet tasarruflarını da beraberinde getirebiliyor.

Örneğin, Taahhut.com’a ilk yatırım ve entegrasyon maliyeti olmadan kayıt olunabilir. Tek ihtiyaç duyulan bir internet tarayıcısıdır. Bu sayede, IT yatırımı, entegrasyon giderleri, departman/kullanıcı eğitimleri, sistem bakım masrafları ve diğer dolaylı maliyetler tamamen bertaraf edilebilir.

Satın alma hacminin büyüklüğü ne olursa olsun, her satın alma operasyonunda zamandan ve maliyetten tasarruf etmek bir avantajdır. Taahhut.com gibi bir e-satınalma platformu üzerinden gerçekleştirilen satın alma operasyonları firmaların bu avantajdan yararlanmasını sağlayacaktır.

E-satınalmada öncelikli olan stratejik ihtiyaçların karşılanmasıdır. Süreç bu şekilde yine satın almayı yapacak kuruluşlar tarafından kurgulanır, işletilir ve hızlı bir biçimde sonuçlandırılır.

Sonuç olarak, e-satınalma, her hacimde satın almanın yapılabilmesine, daha geniş tedarikçi seçeneklerine, daha düşük maliyetlere, daha az evrak işi ve daha düşük yönetim maliyetlerine izin verir. 

 

 

  • ESATİNALMA
  • DİJİTALSATİNALMA
  • DİJİTALLESME
  • B2B
  • ELEKTRONİKSATİNALMA
  • SATİNALMA
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

pandemi surecinde e-satinalma

Pandemi Sürecinde Hızlanan Dijital Satın Alma Dönüşümü

DEVAMINI OKU
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

Taahhut.com Satın Alma Yöntemleri

DEVAMINI OKU