Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Taahhut.com Satın Alma Yöntemleri

writer_avatar Taahhut.com, 26 Ekim 2020
satin alma yontemleri

 

Taahhut.com’da satın almalar ve ihaleler açık veya davet usulü ile yapılmaktadır.

 

Açık ihale ve alımlar, Taahhut.com üyesi tüm firmalar  tarafından takip edilebilir. Buradaki "açık" ifadesi , tekliflerin herkese açık şekilde verilmesini değil, Taahhut.com üyesi tüm istekli (tedarikçi) firmaların teklif verebileceği anlamına gelmekte. Dolayısıyla firmalar birbirlerinin teklifini göremez.

 

Davet usulü ile yapılan ihale ve alımlarda, Taahhut.com üyesi işveren (satın alma yapan) firmalar tarafından önceden belirlenen istekli (tedarikçi) firmalar davet edilir ve yayınlanan ihaleleri yalnızca davet edilen firmalar takip edebilir.

 

Taahhut.com’un E-ihale ve Doğrudan Alım (Temin) modülleri nedir ve nasıl kullanılır?

 

E-ihale ve Doğrudan Alım modülleri iki ana başlık altında toplanabilir. Bu modüller, alım hacmine ve tercih edilen satın alma modeline göre kullanılabilir.

 

  1. Fiyat Eksiltme Renkli  - (E-ihale)

  2. Doğrudan Alım - (E- Satınalma)

a. Kısmi teklife açık doğrudan alım

b. Kısmi teklife kapalı doğrudan alım

Peki bu modüller ne anlama geliyor? İşletmeler tarafından ne amaçla ve nasıl kullanıyor? Bu modüllerin detaylı açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

1. FER (Fiyat Eksiltme Renkli) Usulü E-İhale

Fiyat eksiltme renkli e-ihale modülü, normal bir e-ihale aracı olarak kullanılabileceği gibi teknik değerlendirmeye tabialımların ve değerlendirmesi zor/kompleks satın almaların kolayca yapılabilmesi için de tercih edilen bir e-ihale modülüdür.

 

Tüm sektörlerin mal, hizmet, yapım ve danışmanlık alımlarında kolay bir şekilde kullanılabilmesi için özel olarak hazırlanmıştır.

FER Usulü’nde, hem işveren hem de tedarikçi firmalar için adil bir rekabet ortamı yaratılarak daha verimli ihalelerin gerçekleşmesi sağlanır.

İşveren (alıcı) firma ihaleyi oluştururken bir hedef fiyat koyar ve sistem, istekli (tedarikçi) firmaların tekliflerini o hedef fiyatın altına doğru yönlendirir. Gerçekçi olmayan fiyatlar filtrelenerek işverene ulaşması engellenir.

İhaleye katılan istekli (tedarikçi) firmalar, online ihale oturumu sırasında verdikleri teklifin işverenin belirlediği hedef fiyata veya rakiplerinin fiyatlarına göre durumunu renk yönlendirmeleriyle takip edebilir. Böylelikle tedarikçi firmalar hedeflenen tutarın altına doğru yönlendirilir. Ancak işveren tarafından paylaşılmadığı sürece ihalenin kaç katılımcısı olduğu ve tekliflerinin en avantajlı kaçıncı teklif olduğu görülemez.

İşveren (alıcı) firma ise online ihale oturumu başlayana kadar hangi firmaların istekli (tedarikçi) firma olduğunu görebilir fakat ihale oturumu başladıktan sonra ihale güvenliği açısından firma isimlerini göremez.

 

Aşırı düşük teklifler sistem tarafından otomatik olarak elenir. Ayrıca, sistem algoritmasının aşırı düşük olmayan ancak o ihale konusu alım için yine de tehlikeli fiyat olarak algıladığı teklifler işveren firmaya raporlanır.

 

İşveren firma, ihaleyi oluştururken o alıma özel fiyat dışı unsurları (avans miktarı, ödeme vadesi, teslimat şartları, referans, ürün kalitesi vb.) da değerlendirmek isterse değerlendirme algoritmasına bu unsurlar basit bir şekilde eklenebilir. Böylelikle ilk alım maliyetlerinin yanı sıra toplam sahip olma maliyeti (TCO), ürün kalitesi, referanslar vb. pek çok unsur sistematik bir şekilde değerlendirilerek doğru satın alma kolayca yapılır.

Taahhut.com, sunduğu FDU (fiyat dışı unsurlar) yapısı sayesinde stratejik satın alma kararlarını sistematik bir şekilde vermeyi  mümkün kılar

Tedarikçinin değerlendirilmesi gereken durumlarda FDU altyapısı, işveren (alıcı) firmaya büyük fayda ve öngörü sağlar.

 

İşverene online oturum sonrası son kararını vermeden önce tercih etmeyi düşündüğü tedarikçilerle son teklifleri üzerinden görüşme imkânı sunulur ve karşılıklı mutabakatla kazanan ilan edilir.

2. Doğrudan Alım Modülü

 

E-ihaleye göre daha düşük hacimli alımlar için kullanılan hızlı ve pratik bir satın alma modülüdür.  Daha standart ürün/hizmetler için kullanılan bu modülde en düşük fiyatın verilmesi esastır.

  • 250.000TL’ye kadar olan alımlar için kullanılabilir.
  • Doğrudan alımlar, kısmi teklife açık veya kısmi teklife kapalı şekilde oluşturulabilir.
  • İstekli firmalar doğrudan alım modülünde en avantajlı teklif olup olmadıklarını yalnızca renk yönlendirmeleriyle anlayarak en avantajlı teklifi vermeleri için yönlendirilir.

a) Kısmi Teklife Kapalı Doğrudan Alımlar

Azami 250.000TL bütçe ile çıkılan hızlı satın almalardır.  (en fazla 50 kalem)

İşveren firma önceden belirlenmiş bir Yaklaşık Bedel (Bütçe) ile alıma çıkar. İstekli Firmalar, Yaklaşık Bedel üzerinde teklif sunamaz ve tekliflerini düşürerek Yaklaşık Bedel içerisinde en avantajlı teklifi veren firma olmaya çalışır.

Alıma katılan istekli (tedarikçi) firmalar, online oturum sırasında verdikleri teklifin en avantajlı teklif olup olmadığını renk kodları yardımıyla takip edebilir.

En avantajlı teklifi sunan firma, teklifini yeşil renk koduyla görürken diğer tüm teklifler sarı renk koduyla görülür.

b) Kısmi Teklife Açık Doğrudan Alımlar

Azami 250.000TL bütçe ile çıkılan hızlı satın almalardır. (en fazla 50 kalem)

İşveren firma her bir satın alma kalemi için önceden belirlenmiş bir bütçe ile alıma çıkar. İstekli firmalar tüm satın alma kalemlerine teklif vermek zorunda değildir ve online oturum sırasında teklif verecekleri kalemleri kendileri seçebilir.

Alıma katılan istekli firmalar, online oturum sırasında verdikleri teklifin en avantajlı teklif olup olmadığını renk kodları yardımıyla takip edebilir.

En avantajlı teklifi sunan firma, teklifini yeşil renk koduyla görürken diğer tüm teklifler sarı renk koduyla görülür.

Taahhut.com’da tüm satın alma yöntemleri, adil rekabeti desteklemeye, satın alma ve ihale işlemlerinin kolayca ve hızlı gerçekleştirilmesini sağlamaya ve firmaların doğru fiyatlara ulaşarak verimliliğini yükseltmesine hizmet eder.

 

Daha detaylı bilgi ve destek için bize ulaşabilirsiniz.

 

 

  • ESATİNALMA
  • DİJİTALSATİNALMA
  • DİJİTALLESME
  • ELEKTRONİKSATİNALMA
  • SATİNALMA
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

satin alma hacmi

Elektronik Satın Alma Yaparken Hacim Önemli mi?

DEVAMINI OKU
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

Satın Alma Yaparken En Düşük Fiyat En İyi Fiyat mıdır?

DEVAMINI OKU