Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Satın Alma Yaparken En Düşük Fiyat En İyi Fiyat mıdır?

writer_avatar Taahhut.com, 26 Ekim 2020
satin almada fiyat

Her ne kadar kurumsal satın alma yapılırken kuruluşların önceliği en uygun fiyata erişmek olsa da, günümüzde satın alma profesyonelleri, maliyet tasarrufunun ölçülebilir ve sürdürülebilir olmasına da özen gösteriyor. Son yıllarda yapılan pek çok araştırma, kalıcı tasarruf çözümleri için stratejik satın almanın kritik bir role sahip olduğuna dikkat çekmekte.

Şirketler, stratejik satın alma yaparken genel olarak; kaliteli ürünleri zamanında teslim edecek, karşılıklı mutabık kalınmış koşullara uyacak ve uygun fiyat sunan tedarikçilere yönelmekte. Başarılı satın alma için belirlenen bu kriterlerden de anlaşılacağı üzere fiyatın düşük olması artık tek başına yeterli değil. Zira fiyat dışındaki kriterlerin karşılanmaması, uzun vadede daha yüksek maliyetlere neden olabilmekte.

Satın alma yetkilileri teorik olarak bu durumun bilincinde oldukları halde satın alma gerçekleştirirken teklif edilen ürün ve hizmetlerin teknik ön değerlendirmesini ve kalite /performans / referans karşılaştırmalarını nasıl somut bir şekilde yapacaklarından emin olamayabiliyor. Üstelik, bütün bunları yapmalarına olanak tanıyan araçlardan da yoksun olabiliyorlar.  

Tedarikçiler hakkında somut, ölçülebilir ve raporlanabilir değerlendirme yapabilmek kurumlar için bir hayli zor olabiliyor. İşte, tam da bu noktada, Taahhut.com’un esnek Fiyat Dışı Unsurlar (FDU) altyapısı, satın alma süreçlerini daha sistematik, ölçülebilir ve dolayısıyla daha verimli hale getirerek imdada yetişiyor.

Elektronik Satın Alma Süreçlerinde Kalite Kontrol Nasıl Sağlanır? 

Kullanılan dijital platformun teknik altyapısı desteklediği takdirde, E-satınalma yaparken verilere ve belgelere, başka bir deyişle raporlanabilir kriterlere dayalı kararlar almak mümkün olabilmekte. Satın alma profesyonellerinin işini kolaylaştıran ve süreçleri hızlandıran bu teknoloji, firmalar açısından da verimliliği üst düzeye çıkarıyor.

Taahhut.com ile e-ihale düzenlerken, işveren (alıcı) firma tarafından o kategorideki stratejik satın alma kurgusuyla uyumlu olacak şekilde çeşitli Fiyat Dışı Unsurlar (FDU) belirlenerek, değerlendirme algoritmasına basit bir şekilde eklenebilmekte. Böylece süreç, stratejik satın alma yapan firmanın öncelikleri doğrultusunda ilerlemekte ve karar alırken ya da ikna ederken satın alma yetkilisi zorlanmamakta.  Üstelik gerektiğinde fiyat dışında hangi kriterlerin belirleyici olduğu da açık bir biçimde görülebilir.

Fiyat Dışı Unsurlar (FDU) kullanılarak, yalnızca ilk alım maliyetleri değil, toplam sahip olma maliyeti (TCO), ürün kalitesi, referanslar, avans miktarı, ödeme vadesi vb. gibi pek çok unsur sistematik bir şekilde değerlendirilir ve doğru satın alma kolayca gerçekleştirilir.

Tedarikçiler Daha Uygun Fiyatlara Yönlendirilebilir

Taahhut.com’da, e-ihalelerin daha verimli bir şekilde sonuçlandırılmasının yanı sıra, karmaşık satın almaları kolaylaştıran bir yöntem olarak Fiyat Eksiltme Renkli Usulü (FER) E-İhale öne çıkıyor. Bu yöntemde, işveren (alıcı) firma ihaleyi oluştururken bir hedef fiyat koyar. E-ihaleye katılan tedarikçi firmalar, verdikleri teklifin işverenin (alıcının) belirlediği hedef fiyata veya rakiplerinin fiyatlarına göre durumunu renk yönlendirmeleriyle anlayarak hedeflenen tutarın altına doğru yönlendirilir.

Ayrıca, gerçekçi olmayan aşırı düşük teklifler sistem tarafından otomatik olarak elenerek değerlendirme yaparken gereksiz iş yükünü ortadan kaldırır. 

 

Fiyat Eksiltme Renkli Usulü (FER), en iyi fiyatın her koşulda en düşük fiyat değil, bilakis hedeflenen fiyat mertebesi gözetilerek, ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenen kalite/performans ve diğer ticari koşullara göre piyasadan o an alınabilecek en uygun fiyat olduğu mantığıyla işler.

 

Hem Fiyat Dışı Unsurlar’ın (FDU) belirlenebildiği hem de FER (Fiyat Eksiltme Renkli) Usulü’nün kullanılabildiği bu elektronik ihale sistemi, sürdürülebilir tasarrufun yanı sıra verimli ve başarılı satın alma için çok önemli bir araçtır.

 

 

 

 

 

  • ESATİNALMA
  • DİJİTALSATİNALMA
  • DİJİTALLESME
  • B2B
  • ELEKTRONİKSATİNALMA
  • SATİNALMA
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

satin alma yontemleri

Taahhut.com Satın Alma Yöntemleri

DEVAMINI OKU
PAYLAŞ
0 YORUM
0 YORUM
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

Başarılı Satın Alma İçin 4 İpucu

DEVAMINI OKU